Eastern Section Past Officers

Eastern Section Past Officers

Years Chairman Vice-Chairman Secretary Treasurer
2015-2017 Oliver Boyd Christine Goulet Zhigang Peng Charles Scharnberger
2013-2015 Chris Cramer Oliver Boyd Christine Goulet Charles Scharnberger
2011-2013 Martin Chapman Chris Cramer  Oliver Boyd  Charles Scharnberger
2009-2011 Janet Drysdale Martin Chapman  Chris Cramer  Charles Scharnberger
2007-2009 David Eaton Janet Drysdale Martin Chapman  Charles Scharnberger
2005-2007 Charles Langston David Eaton Janet Drysdale Charles Scharnberger
2003-2005 Alan Kafka Charles Langston David Eaton Waverly Person
2001-2003 Maurice Lamontagne Alan Kafka Charles Langston Waverly Person
1999-2001 Gail Atkinson Maurice Lamontagne Alan Kafka Waverly Person
1997-1999 Jer-Ming Chiu Gail Atkinson Maurice Lamontagne Waverly Person
1995-1997 Christine Powell Jer-Ming Chiu Gail Atkinson Waverly Person
1993-1995 John Ebel Christine Powell Jer-Ming Chiu Waverly Person
1991-1993 Robert Wetmiller John Ebel Christine Powell Waverly Person
1989-1991 Pradeep Talwani Robert Wetmiller John Ebel Waverly Person
1987-1989 Andrew Murphy Pradeep Talwani Thorne Lay Waverly Person
1985-1987 Robert Herrmann Andrew Murphy Pradeep Talwani Waverly Person
1983-1986 Gilbert Bollinger Robert Herrmann Andrew Murphy Waverly Person
1981-1984 Robert Hamilton Gilbert Bollinger Robert Herrmann Waverly Person
1979-1981 Paul Pomeroy Robert Hamilton Francis Wu Waverly Person
1977-1979 Gabriel Leblanc Paul Pomeroy Francis Wu Waverly Person
1976-1977 Shelton S. Alexander Gabriel Leblanc Marc L. Sbar Waverly Person
1975-1976 Shelton S. Alexander Gabriel Leblanc Marc L. Sbar Carl W. Stover
1973-1975 Michael A. Chinnery Shelton S. Alexander Gilbert A. Bollinger Carl W. Stover
1970-1973 M. Nafi Toksöz David G. Harkrider Gilbert A. Bollinger Carl W. Stover
1968-1970 Robert P. Meyer M. Nafi Toksöz David G. Harkrider Waverly Person
1966-1968 James Dorman Robert P. Meyer M. Nafi Toksöz Waverly Person
1965-1966 John S. Steinhart James Dorman A. Malcolm Bandroft Waverly Person
1964-1965 David E. Willis John S. Steinhart A. M. Bancroft James Flander
1963-1964 William Stauder, S.J. David E. Willis Ruth B. Simon James Flander
1962-1963 George H. Sutton William Stauder, S.J. David E. Willis James Flander
1961-1962 Wilbur I. Duvall George H. Sutton David E. Willis Carl Von Hake
1960-1961 Otto W. Nuttli Wilbur I. Duvall David E. Willis Carl Von Hake
1959-1960 Jack Oliver Otto W. Nuttli Wilbur I. Duvall Carl Von Hake
1958-1959 Benjamin F. Howell, Jr. Jack Oliver Otto W. Nuttli R. A. Eppley
1957-1958 J. H. Hodgson Benjamin F. Howell, Jr. Otto W. Nuttli R. A. Eppley
1956-1957 Henry S. Birkenhauer, S.J. J. H. Hodgson Benjamin F. Howell, Jr. R. A. Eppley
1955-1956 Dean S. Carder Henry S. Birkenhauer, S.J. Benjamin F. Howell, Jr. Robert O. Hutchinson
1954-1955 Victor J. Blum, S.J. Dean S. Carder Benjamin F. Howell, Jr. Robert O. Hutchinson
1953-1954 Daniel Linehan, S.J. Frank Neumann Victor J. Blum, S.J. Dean S. Carder
1952-1953 L. M. Murphy Daniel Linehan, S.J. Victor J. Blum, S.J. Dean S. Carder
1951-1952 R. R. Heinrich L. M. Murphy Victor Blum, S.J. Dean Carder
1950-1951 W. T. McNiff R. R. Heinrich H. Birkenhauer, S.J. Dean Carder
1949-1950 L. Don Leet W. T. McNiff H. Birkenhauer, S.J. Dean Carder
1948-1949 E. J. Walter L. Don Leet Dean Carder W. T. McNiff
1947-1948 James T. Wilson E. J. Walter Dean Carder W. T. McNiff
1946-1947 Florence Robertson James T. Wilson R. R. Bodle W. T. McNiff
1944-1946 O. W. Swainson Florence Robertson L. M. Murphy James T. Wilson
1943-1944 William A. Lynch O. W. Swainson Florence Robertson James T. Wilson
1942-1943 E. L. Perry William A. Lynch Florence Robertson James T. Wilson
1941-1942 R. R. Bodle E. L. Perry William A. Lynch H. Landsberg
1940-1941 A. J. Westland, S.J. R. R. Bodle William A. Lynch H. Landsberg
1939-1940 A. C. Ruge A. J. Westland, S.J. William A. Lynch H. Landsberg
1938-1939 H. E. McComb A. C. Ruge A. J. Westland, S.J. Alton G. Chick
1937-1938 E. C. Jacobs H. E. McComb A. J. Westland, S.J. Alton G. Chick
1936-1937 L. B. Slichter E. C. Jacobs F. W. Sohon, S.J. Arthur J. Weed
1935-1936 N. H. Heck L. B. Slichter F. W. Sohon, S.J. Arthur J. Weed
1934-1935 L. Don Leet N. H. Heck H. E. McComb Arthur J. Weed
1933-1934 V. Stechschulte, S.J. L. Don Leet H. E. McComb Arthur J. Weed
1932-1933 Frank Wenner V. Stechschulte, S.J. H. E. McComb Arthur J. Weed
1931-1932 Stephen Taber Frank Wenner N. H. Heck H. E. McComb
1930-1931 J. J. Lynch, S.J. Stephen Taber N. H. Heck H. E. McComb
1929-1930 A. C. McAdie J. J. Lynch, S.J. N. H. Heck Frank Neumann
1928-1929 E. A. Hodgson A. C. McAdie N. H. Heck N. H. Heck
1926-1928 J. B. Macelwane, S.J. E. A. Hodgson N. H. Heck N. H. Heck