SSA Board of Directors, Committees

Officers of the Board

Ruth Harris, President
Heather DeShon, President-Elect
Peggy Hellweg, Past President
Kris Pankow, Secretary
Jacob Walter, Treasurer

Board of Directors

Annemarie Baltay (2026)
Susan Bilek (2026)
Ashly Cabas (2025)
Roby Douilly (2025)
Karen Fischer (2024)
Victor Huerfano (2026)
Diego Melgar (2025)
Zhigang Peng (2024)
Xyoli Pérez-Campos (2024)
Carl Tape (2024)
Aaron Velasco (2026)

Executive Committee
Ruth Harris, President
Heather DeShon, President-Elect
Kris Pankow, Secretary
Peggy Hellweg, Past-President

Management Committee
Kris Pankow
Xyoli Pérez-Campos
Jacob Walter

Audit Committee
Susan Bilek, Chair
Roby Douilly
Xyoli Pérez-Campos
Jacob Walter (ex officio)

Budget Committee
Jacob Walter
Kris Pankow

Community Grants Program (2022-2024)
Karen Fischer, Chair
Victor Huerfano
Kris Pankow
Carl Tape

Diversity, Equity and Inclusion
Kate Scharer, Chair
Richard Alfaro
Jeff Bayless
Sue Bilek
Heather DeShon
Kevin Kwong
Lisa Grant Ludwig
Meghan Miller
Gabriela Noriega
Leah M. Salditch
Aaron Velasco

Ethics Committee
Rick Aster, Chair
Maureen Long
Jessica Murray
German Prieto
Leah Salditch

Government Relations
Lisa Grant Ludwig, Chair
John Anderson
Rick Aster
Peggy Hellweg
Keith Knudsen
Bill Leith
Heather DeShon
William R. Walter
Deborah Weiser
Mike West
Rachel Willlis (2023-24 Fellow)
Ruth Harris (ex officio)

Honors Committee
Heather DeShon, Chair, 2022-2024
Meghan Miller
Jeanne Hardebeck
David Shelly
Brian Stump
Bill Walter

  • The Harry Fielding Reid Medal Subcommittee
    Jeanne Hardebeck (chair)
    Diane Doser
    William Ellsworth
    Samantha Hansen
    Fan-Chi Lin
    Morgan Moschetti
  • Charles F. Richter Early Career Award Subcommittee
    David Shelly (chair)
    Xiaowei Chen
    Colleen Dalton
    Marine Denolle
    Thomas Lecocq
    Huajian Yao
  • The Frank Press Public Service Award Subcommittee
    Christine Powell (Chair)
    Tim Aherne
    Christa von Hillebrandt-Andrade
    Qingkai Kong
    Brian Stump
  • SSA Awards Encouragement Committee
    Bill Walter (Chair)
    Joan Gomberg
    Albert Kottke
    Marco Pilz
    Esteban Chaves
    Tina Dura
  • Bolt Medal Selection Committee
    Lori Dengler (SSA)
    Hamid Haddadi (Chair) (COSMOS)
    Ting Lin (EERI)
    Albert Kottke (EERI)
    Alberto Michelini (SSA)
    Carlos Ventura (COSMOS)
  • Joyner Committee
    Ellen Rathje (Chair – EERI)
    Domniki Asimaki (EERI)
    Robert Graves (SSA)
    Silvia Mazzoni (EERI)
    Ricardo Taborda (SSA)
    David Wald (SSA)

Investment Committee
Peter Shearer, Chair
Doug Dreger
Jim Mori
Bill Walter
Mitch Withers
Jacob Walter (ex officio)

Meetings Committee
Zhigang Peng, Chair
Annemarie Baltay
Susan Bilek
Esteban J. Chavez
Yajing Liu
Leah Salditch
Max Schneider
Peter Shearer
Elizabeth Vanacore

Membership Committee
Susan Hough, Chair
Sergio Barrientos
Jeff Bayless
Megan Flanagan
Alireza Haji-Soltani
Ruth Harris

James Kaklamanos
Andy Michael
Kenny Ryan
John Townend
Rob Wesson

Publications Committee
John Townend, Chair
Ashly Cabas
Xyoli Pérez-Campos
Heather DeShon
Doug Dreger
Jessica Murray